RTSH

Lidia Lufi: “Rrëfehem, pas një periudhe të vështirë në jetën time”

Shkruar nganë4 Dhjetor 2018

Lidia Lufi ngjitet për herë të parë në skenën e Festivalit të Këngës në RTSH me një krijim të kompozitorit Enis Mullaj. “Unë me Enisin jemi njohur vitin e kaluar në festivalin “Luleborë”. Ai kishte një material të veçantë dhe nuk kishte gjetur deri atëherë një zë për ta interpretuar. Bashkëpunimi erdhi shumë organik.” – […]

Lexo më shumë

Festivalin i 56 të i Këngës në RTSH, regjisori Kuke drejton përgatitjet e fundit

Shkruar nganë18 Dhjetor 2017

Edhe tre ditë dhe Festivali i 56-të i Këngës në RTSH do të ngrejë siparin e tij. Në Pallatin e Kongreseve po bëhen përgatitjet e fundit. Ajo që feks më tepër është skena shkëlqyese, me një hark magjik në ngjyra të arta dhe argjendta, krijuar nga skenografi Alban Çifligu, skenë që tashmë është në përfundim [...]

Lexo më shumë

Rikthehen të mëdhenjtë e muzikës, shpallen finalistët e Festivalit të 56-të të Këngës në RTSH

Shkruar nganë14 Nëntor 2017

Mes 70 këngëve që kanë aplikuar për tu ngjitur në skenën e Festivalit të 56-të të Këngës në RTSH, komisioni ka përzgjedhur 22 Finalistet të denja për të mbërritur tek publiku. Komisioni prej 5 anëtarësh në përbërje të të cilit janë Markelian Kapidani, Luan Zhegu, Ben Andoni, Sokol Marsi, Edmond Rapi ka përcaktuar fitues këta […]

Lexo më shumë

Festivali i 55-të i Këngës në RTSH: Vazhdojnë provat, përzgjidhen prezantuesit

Shkruar nganë14 Dhjetor 2016

Vazhdojnë përgatitjet për Festivalin e 55-të të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar, i cili do të mbahet në datat 21, 22 dhe 23 dhjetor në Pallatin e Kongreseve. Këngëtarët konkurrentë çdo ditë vijojnë provat me Orkestrën Simfonike të Radiotelevizionit Shqiptar. Si për çdo vit, festivali do të jetë live, ndaj dhe provat për sinkronizimin e […]

Lexo më shumë

festivali-rtsh

Fest 55, sot afati i fundit i dorëzimit të këngëve

Shkruar nganë24 Tetor 2016

Organizatorët e Festivalit të 55-të të këngës në RTSH shprehin kënaqësinë për angazhimin  deritanishëm të artistëve për t’u bërë pjesë e kësaj ngjarje të rëndësishme artistike që do të zhvillohet në fund të muajit dhjetor. Ata ndërkohë njoftojnë se afati i fundit i dorëzimit të këngëve është dita e hënë, 24 tetor. Konkurrentët janë të […]

Lexo më shumë

Eurosong, shorti i gjysmëfinaleve: Tarifa këndon në natën e dytë

Eurosong, shorti i gjysmëfinaleve: Tarifa këndon në natën e dytë

Shkruar nganë25 Janar 2016

Kryeqyteti suedez, Stokholmi, është kthyer sot në fokusin e medias europiane për të mesuar se si do të garojnë vendet pjesëmarrëse në gjysmefinalet e Eurovision Song Contest 2016. Në një ceremoni speciale, shorti për gjysmëfinalet është hedhur në City Hall në Stokholm që do të jetë qyteti mikpritës i këtij edicioni të Eurosongut. Shqipëria do […]

Lexo më shumë