Pas një spektakli dy ditor muzikor plot shkëlqim, juria e Festivalit të ’56 të këngës në RTSH, ka shpallur këngëtarët që do të vazhdojnë konkurimin në natën e tretë ku do të shpallet edhe fituesi .  Nga 22 konkurrentë janë përzgjedhur 14 prej tyre.

Sipas rendit alfabetik janë ata janë:

Artemisa Mithi me këngën “E dua botën”, kompozim i Flamur Shehut dhe me poezi të Agim Doçit.
Bojken Lako me këngë “Sytë e shpirtit” , i cili është autor i muzikës dhe poezisë.
Denisa Gjezo me këngën “Zemër ku je” muzika nga Marian Deda dhe teksi i Aurel Thëllimit.
Elton Deda me këngën “Fjalët” me muzikë të Elton Dedës dhe poezi të Orges Toçes.
Egent Bushpepa me këngën “Mall” i cili është autori i muzikës dhe poezisë.
Inis Neziri me këngën “Piedestal” muzika është e Gridi Krajës dhe poezia e Florian Zykës.
Mariza Ikonomi me këngen “Unë me muzikë të vetë këngëtares dhe poezi të Florian Zykës.
Manjola Nallbani me këngën “I njëjti qiell” me kompozim të Elgit Dodës dhe poezi të Rozana Radit.
Grupi Na dhe Festina Mejzini me këngën ‘Tjetër jetë” kompozim grupi “Na”  dhe poezi të grupit “Na” dhe Festina Mejzini.
Orgesa Zaimi me këngën “Ngrje zërin” kompozimi Briz Musaraj dhe poezi të Olti Currit.
Redon Makashi me këngën “Ekziston”, kompozimi Redon Makashi dhe poezia nga Tomo Floko.
Rezarta Smaja dhe Luis Ejlli me këngën “Ra një yll” kompozimi i Edmod Zhulalit dhe poezi e Agim Doçit.
Tiri Gjoci me këngën “Orë e ndaluar” e kompozuar nga Enis Mullaj dhe poezi të Tiri Gjocit.
Voltan Prodani me këngën “E pamundur” kompozim i Voltan Prodanit dhe poezi të Zhuliana Jorganxhi.

Ashtu si dy netët e para të Fest ’56, organizatorët e natës së tretë premtojnë spektakël dhe surpriza për shikuesit, teleshikuesit dhe dashamirësit e kësaj ngjarjeje të madhe artistike të muzikës së lehtë shqiptare.