Nga pjesëmarrësit e Fest 57

Elona Islamaj: “Betimi që i kam bërë vetes…”

Shkruar nganë5 Dhjetor 2018

Elona Islamaj merr pjesë për herë të parë në Festivalin e Këngës në RTSH. Në një intervistë për emisionin “Mirëmëngjes Shqipëri”, Islamaj tregon më shumë për këngën. “Teksti është një monolog ëndrrash dhe përbetimesh që i kam bërë vetes. Jeta është e shkurtër, jemi kalimtarë në këtë botë dhe duhet të japim më të mirën.” […]

Lexo më shumë

Lidia Lufi: “Rrëfehem, pas një periudhe të vështirë në jetën time”

Shkruar nganë4 Dhjetor 2018

Lidia Lufi ngjitet për herë të parë në skenën e Festivalit të Këngës në RTSH me një krijim të kompozitorit Enis Mullaj. “Unë me Enisin jemi njohur vitin e kaluar në festivalin “Luleborë”. Ai kishte një material të veçantë dhe nuk kishte gjetur deri atëherë një zë për ta interpretuar. Bashkëpunimi erdhi shumë organik.” – […]

Lexo më shumë

Klodiana Vata në Fest’ 57 me një premtim dashurie

Shkruar nganë3 Dhjetor 2018

Klodiana Vata në këtë debutim në Festivalin e Këngës në RTSH prezantohet me këngën “Mbrëmje e pafund” me muzikë të kompozitorit Edmond Zhulali. Sesi lindi bashkëpunimi me kompozitorin e këngës, e ftuar në emisionin “Mirëmëngjes Shqipër”, Klodiana tregon: “Krejt rastësisht kam rënë në kontakt me kompozitorin Edmond Zhulali, i cili më kishte dëgjuar duke kënduar. […]

Lexo më shumë

Aurel Thëllimi, kujt i kushtohet “Të dua ty”?

Shkruar nganë30 Nëntor 2018

Aurel Thëllimi në Festivalin e Këngës rikthehet pas 12 vitesh me baladën “Të dua ty”. Në një intervistë për emisionin “Mirëmëngjes Shqipëri” Thëllimi tregon më shumë për këngën. “Termi dashuri në këngë nuk është personifikuar vetëm tek një individ. Ka një dimension më të gjerë. Te kjo dashuri janë të katër stinët e jetës, të […]

Lexo më shumë

Elton Deda: “Kurrë s’do më duash siç të dua unë”

Shkruar nganë29 Nëntor 2018

Kantautori Elton Deda prezantohet në Fest’ 57 me “Qetësisht”, një këngë për jetën. “Pas gjithë gjërave që kam kaluar në jetë, i them jetës që unë ty do të të kuptoj qetësisht, do të të marr qetësisht. Nuk përleshem dot me jetën.” – tregon kantautori për mesazhin e këngës në intervistën e tij për emisionin […]

Lexo më shumë

Bruno Pollogati: Në Eurovision jemi përfaqësuar denjësisht, jemi krenarë

Shkruar nganë28 Nëntor 2018

Bruno Pollogati prezantohet këtë vit në Festivalin e Këngës në RTSH me një këngë funky-pop të titulluar “Nuk ka stop”. I ftuar në emisionin “Mirëmëngjes Shqipëri”, Bruno tregon më shumë për këtë këngë. “Për mua është hera e parë që në repertor kam një këngë funky-pop. Doja të prezantohesha ndryshe nga herët e tjera.” Bruno […]

Lexo më shumë

Dilan Reka: Performanca në Festivalin e Këngës si në MTV

Shkruar nganë27 Nëntor 2018

Dilan Reka vjen këtë vit për herë të tretë në Festivalin e Këngës në RTSH me një histori personale. I ftuar në emisionin “Mirëmëngjes Shqipëri”, Dilani ka zbuluar detaje të këngës. “Është një histori personale. Kënga i dedikohet të gjithë atyre që më kanë mbyllur dyert dhe që nuk më kanë mbështetur atëherë kur kam […]

Lexo më shumë

Alar Band: Ja sheshi, ja mejdani!

Shkruar nganë26 Nëntor 2018

Alar Band është grupi që prezantohet për herë të parë në Festivalin e Këngës në RTSH. Sot në emisionin “Mirëmëngjes Shqipëri”, djemtë premtuan se do të vijnë me një këngë ndryshe. “E veçanta është se kënga do të jetë e një stili ndryshe, jo si këngët që kemi realizuar deri tani.” – tregon vokalisti i […]

Lexo më shumë

Kush do e shoqërojë Kelly-n në “natën performancë”?

Shkruar nganë22 Nëntor 2018

Kelly vjen në Festivalin e Këngës pas katër vitesh mungesë me një krijim krejtësisht të tijin në muzikë dhe vargje. Kënga titullohet “A më ndjen” dhe siç tregon artisti në një intervistë për “Mirëmëngjes Shqipëri”, bëhet fjalë për një histori dashurie. “Kënga flet për largësinë mes dy personave dhe gjurmët që ngelen pas kësaj largësie.” […]

Lexo më shumë

Orgesa Zaimi zbulon detajet e këngës dhe performancës në skenën e Fest’ 57

Shkruar nganë21 Nëntor 2018

Orgesa Zaimi prezantohet për here të tretë në Festivalin e Këngës në RTSH me një krijim të Gentian Lakos në muzikë dhe tekst. “Mora një telefonatë nga Genti Lako. Kur dëgjova demon e këngës, m’u mbush mendja pasi me Gentin kemi dhe shije të ngjashme muzikore.” – u shpreh Orgesa sot gjatë intervistës në “Mirëmëngjes […]

Lexo më shumë

Shfaq më shumë