Arkiva / Faqe2

Riccardo Cocciante në Fest’ 56!

Shkruar nganë11 Dhjetor 2017

Teksa na ndajnë 10 ditë nga Festivali i 56-të i Këngës në RTSH, organizatorët konfirmojnë lajmin se Ricardo Cocciante, kantautori i njohur italian do të jetë i ftuari i nderit në Natën e Parë të Festivalit. “Do të jetë në Natën e Parë të Festivalit të 56-të Ricardo Cocciante, krijuesi i dhjetra melodive dhe refereneve […]

Lexo më shumë

Ana Kodra përfaqëson Shqipërinë në Festivalin Europian të Këngëve për Fëmijë

Shkruar nganë22 Nëntor 2017

Këngëtarja 10-vjeçare Ana Kodra gjendet këto ditë mes parapërgatitjeve për të përfaqësuar Shqipërinë në Festivalin Europian të Këngëve për Fëmijë: Junior Europian Song Contest, që do të zhvillohet në Tbilisi të Gjeorgjisë pas pak ditësh, në 26 nëntor. Kënga e saj me mesazh për mjedisin: “Mos ma prekni pemën” e kompozuar nga Kristi Popa e […]

Lexo më shumë

Fest 56, rikthim i elitës së muzikës së lehtë shqiptare

Shkruar nganë17 Nëntor 2017

Festivali i 56-të i Këngës në Radio Televizionin Shqiptar, pritet të riktheje elitën e artit dhe të kulturës shqiptare. Në skenën gjigante të Pallatit të Kongreseve, do të ngjiten për të interpretuar emrat më në zë të muzikës shqiptare, që kanë bërë historinë e këtij festivali. Por jo vetëm kaq. Organizatorët kanë menduar që performanca […]

Lexo më shumë

Lindita halimi

Shqipëria sot në Eurosong me Lindita Halimin

Shkruar nganë9 Maj 2017

Vëmendja e artëdashësve shqiptarë është mbërthyer sot në Kiev të Ukrainës ku do të mbahet nata e parë gjysëmfinale e Festivalit Europian të Këngës, Eurosong 2017. Shqipëria përfaqësohet me këngëtaren Lindita Halimi me këngën “Botë”, me të cilën ajo u shpall fituese e Festivalit të 55 të këngës në RTSH. Krijuesit e saj janë muzikantët […]

Lexo më shumë

Lindita halimi

“Botë” kalon 170 mijë klikime

Shkruar nganë16 Mars 2017

Pak më shumë se dy ditë nga publikimi në faqen zyrtare të Festivalit Europian të Këngës, video zyrtare e këngës “Botë” e Lindita Halimit, me të cilën Shqipëria do të përfaqësohet në këtë festival që do të mbahet në mes të muajit maj në Kiev, ka tërhequr vemendjen e publikut. Deri tani video është klikuar […]

Lexo më shumë

lindita-halimi-eurovision

Linda Halimi mes fansave në Tiranë

Shkruar nganë21 Shkurt 2017

Një pasdite ndryshe ishte kjo e së hënës për të rinjtë shqiptarë dhe kosovarë që prej vitesh ndjekin çdo gjë që ka lidhje me festivalin europian të këngës, Eurovision. Ata patën mundësi të takoheshin nga afër me fituesen e edicionit të 55-të të festivalit të këngës në RTSH, Lindita Halimi, e cila me këngën e […]

Lexo më shumë

Eurosong 2017 – Ja kur do të performojë përfaqësuesja shqiptare

Shkruar nganë31 Janar 2017

Me logon “Celebrate diversity” (Festojmë ndryshimin), Festivali Europian i Këngës ka përcaktuar tashmë edhe renditjen e shteteve pjesëmarrëse për në dy gjysmëfinalet e edicionit të ketij viti, i cili do të mbahet në Kiev të Ukrainës. Nga shorteu i hedhur paraditen e kësaj të marte nga organizatorët e festivalit, Shqipëria renditet e shtata në natën […]

Lexo më shumë

linda-halimi-fest55

Lindita Halimi fiton Fest ’55

Shkruar nganë23 Dhjetor 2016

Lindita Halimi me këngën “Botë” u shpall fituese e Festivalit të 55-të këngës në RTSH. Ajo mori unanimisht  votat e jurisë se specialistëve dhe publikut nëpërmjet Fejsbukut. E emocionuar ajo tha “Do të mundohem të mos ju zhgënjej”.  Pas këtij suksesi Lindita Halimi do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion. Nata e tretë finale e Fest ’55 […]

Lexo më shumë

festivali, 55, finalistet, fest 55, nata finale.jpg

Këta janë finalistët e Fest’ 55!

Shkruar nganë23 Dhjetor 2016

Këta janë 14 finalistët e natës së tretë të Festivalit të Rtsh:   1. Lindita Halimi 2. Yll Limani 3. Flaka Krelani 4. Genc Salihu 5. Naim Bunjaku (Xuxi) 6. Lorela 7.Grupi Lynx 8. Rezarta Smaja 9. Agnesa Cavolli dhe Fabiola Agalliu 10.Edea Demaliaj 11.Franc Koruni 12.Dilan Reka 13. Orges Toce 14. Xhesika Polo

Lexo më shumë

Shfaq më shumë