Arkiva

Deutsche Welle: Eurovision: Tre shqiptarë, tre vende

Shkruar nganë11 Maj 2018

Deutsche Welle në edicionin europian ka specifikuar praninë jo të zakonshme të këngëtarëve shqiptare që këndojnë për tre vende europiane. Duke iu referuar Shqipërisë që ka çuar një baladë rroku romantike, Deutsche Welle vëren se edhe për Italinë dhe Qipron këndojnë artistë shqiptarë dhe se historitë e tyre jetësore tregojnë ngjarje emigracioni të vendit të […]

Lexo më shumë

Eurovizion, Bushpepa shkëlqen në prova

Shkruar nganë30 Prill 2018

Eugen Bushpepa, i cili përfaqëson Shqipërinë në Eurovizion këtë vit, ka shkëlqyer në provën e parë të këngës “Mall” në skenën gjigande të Lisbonës. Jo vetëm në media, por edhe në kanalin zyrtar të Eurovizionit në youtube, Bushpepa ka marrë vlerësime dhe komente shumë pozitive të cilat e cilësojnë “Mall” si një këngë mahnitëse dhe […]

Lexo më shumë

Delegacioni shqiptar në Lisbonë!

Shkruar nganë28 Prill 2018

Drejt Lisbonës me pritshmëritë më të larta niset sot Delegacioni që përfaqëson Shqipërinë në ESC2018, për të zhvilluar periudhën parakrake të provave në skenë, në kuadër të përgatitjes për natën finale të Eurovision Song Contest 2018.  Delegacioni i përbëre nga: Eugent Bushpepa – këngëtari përfaqësues Erinda Agolli – backvokal Greta Radovani – backvocal Denis Hima […]

Lexo më shumë

Shkruar nganë17 Prill 2018

Në kuadrin e përgatitjeve për pjesëmarrjen në Eurosong 2018, Rtsh është gati të bëjë lançimin e CD-së zyrtare të Këngës që do të përfaqësojë Shqipërinë në këtë event.  Pas një pune disa mujore me përgatitjen në Belgjike në ICPstudios  me producentin Jim Lowe për audion e këngës dhe lançimit me sukses të video klipit të […]

Lexo më shumë

“Mall” vjen me realizimin zyrtar

Shkruar nganë26 Mars 2018

RTSH prezanton klipin zyrtar të këngës “Mall” të kantautorit Eugent Bushpepa, i cili si fitues i Fest ’56 do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion, në Lisbonë. Një klip monochrome, ku motivet shqiptare vijnë në kostumet e balerinëve me fustanellën, xhubletën e jelekun, në përfaqësim të të gjithë trevave shqiptare, ngjyrat i merr nga interpretimi i […]

Lexo më shumë

Eugent Bushpepa me “Mall” shpallet fitues i Fest ’56

Shkruar nganë24 Dhjetor 2017

Kënga “Mall” e kantautorit të njohur Eugent Bushpepa u shpall fituese e Fest ’56. Dhënia e kupës u shoqërua me emocione të shumta, brohoritje dhe duartrokitje. “Jam i kënaqur që do të përfaqësoj Shqipërinë në Eurosong” tha Bushpepa. “I jam shumë mirënjohës RTSH” shtoi ai. Mall është një krijim muzikor i vetë fituesit Eugent Bushpepa. […]

Lexo më shumë

Fest ’56 dalin finalistë e natës së tretë

Shkruar nganë23 Dhjetor 2017

Pas një spektakli dy ditor muzikor plot shkëlqim, juria e Festivalit të ’56 të këngës në RTSH, ka shpallur këngëtarët që do të vazhdojnë konkurimin në natën e tretë ku do të shpallet edhe fituesi .  Nga 22 konkurrentë janë përzgjedhur 14 prej tyre. Sipas rendit alfabetik janë ata janë: Artemisa Mithi me këngën “E […]

Lexo më shumë

Mbyllet plot shkëlqim nata e parë e Fest ’56

Shkruar nganë22 Dhjetor 2017

Është mbyllur nata e parë e Festivalit të 56 të Këngës në RTSH, i cili falë organizatorëve dhe drejtuesit të njohur Adi Krasta, ka dhuruar një spektakël, shkëlqimi i të cilit do të mbahet mend gjatë. Festivali filloi me të madhin Ricardo Cocciante që  përcolli për publikun shqiptar hitin e tij “Margarita” e më pas […]

Lexo më shumë

Shfaq më shumë