• Kreu
  • / Arkiva për Autorin

Autori: d.dervishi

Lindita halimi

Shqipëria sot në Eurosong me Lindita Halimin

Shkruar nganë9 Maj 2017

Vëmendja e artëdashësve shqiptarë është mbërthyer sot në Kiev të Ukrainës ku do të mbahet nata e parë gjysëmfinale e Festivalit Europian të Këngës, Eurosong 2017. Shqipëria përfaqësohet me këngëtaren Lindita Halimi me këngën “Botë”, me të cilën ajo u shpall fituese e Festivalit të 55 të këngës në RTSH. Krijuesit e saj janë muzikantët […]

Lexo më shumë

Lindita halimi

“Botë” kalon 170 mijë klikime

Shkruar nganë16 Mars 2017

Pak më shumë se dy ditë nga publikimi në faqen zyrtare të Festivalit Europian të Këngës, video zyrtare e këngës “Botë” e Lindita Halimit, me të cilën Shqipëria do të përfaqësohet në këtë festival që do të mbahet në mes të muajit maj në Kiev, ka tërhequr vemendjen e publikut. Deri tani video është klikuar […]

Lexo më shumë

lindita-halimi-eurovision

Linda Halimi mes fansave në Tiranë

Shkruar nganë21 Shkurt 2017

Një pasdite ndryshe ishte kjo e së hënës për të rinjtë shqiptarë dhe kosovarë që prej vitesh ndjekin çdo gjë që ka lidhje me festivalin europian të këngës, Eurovision. Ata patën mundësi të takoheshin nga afër me fituesen e edicionit të 55-të të festivalit të këngës në RTSH, Lindita Halimi, e cila me këngën e […]

Lexo më shumë

linda-halimi-fest55

Lindita Halimi fiton Fest ’55

Shkruar nganë23 Dhjetor 2016

Lindita Halimi me këngën “Botë” u shpall fituese e Festivalit të 55-të këngës në RTSH. Ajo mori unanimisht  votat e jurisë se specialistëve dhe publikut nëpërmjet Fejsbukut. E emocionuar ajo tha “Do të mundohem të mos ju zhgënjej”.  Pas këtij suksesi Lindita Halimi do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion. Nata e tretë finale e Fest ’55 […]

Lexo më shumë

festtivali-rtsh

Njoftim

Shkruar nganë1 Nëntor 2016

Stafi organizues i Festivalit të 55-të të Këngës në Radio-Televizion ka kënaqësinë t’ju njoftojë, se sonte në mbrëmje, në edicionin qendror të lajmeve në RTSH do të shpallen emrat e 24 artistëve që do të garojnë për çmimin e madh të festivalit. Fituesi i festivalit do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizionit, që do të mbahet […]

Lexo më shumë

festivali-rtsh

Fest 55, sot afati i fundit i dorëzimit të këngëve

Shkruar nganë24 Tetor 2016

Organizatorët e Festivalit të 55-të të këngës në RTSH shprehin kënaqësinë për angazhimin  deritanishëm të artistëve për t’u bërë pjesë e kësaj ngjarje të rëndësishme artistike që do të zhvillohet në fund të muajit dhjetor. Ata ndërkohë njoftojnë se afati i fundit i dorëzimit të këngëve është dita e hënë, 24 tetor. Konkurrentët janë të […]

Lexo më shumë

Eneda Tarifa - Fairytale - Albania ESC 2016

“Përrallë” i kalon 125 mijë klikime

Shkruar nganë21 Mars 2016

Një javë pas publikimit të videoklipit të këngës “Përrallë”, me të cilën fituesja e Festivalit të 54-t të Këngës në RTSH Eneida Tarifa do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurosong 2016, numri i klikimeve në youtube i ka kaluar 125 mijë. Duke publikuar videoklipin këngëtarja i tha gjatë një interviste TVSH, se shpresonte që versioni i […]

Lexo më shumë

Eurosong, shorti i gjysmëfinaleve: Tarifa këndon në natën e dytë

Eurosong, shorti i gjysmëfinaleve: Tarifa këndon në natën e dytë

Shkruar nganë25 Janar 2016

Kryeqyteti suedez, Stokholmi, është kthyer sot në fokusin e medias europiane për të mesuar se si do të garojnë vendet pjesëmarrëse në gjysmefinalet e Eurovision Song Contest 2016. Në një ceremoni speciale, shorti për gjysmëfinalet është hedhur në City Hall në Stokholm që do të jetë qyteti mikpritës i këtij edicioni të Eurosongut. Shqipëria do […]

Lexo më shumë

Shfaq më shumë