• Kreu
  • / Arkiva për Autorin

Autori: Andia / Faqe2

Njoftim: Fillon shitja e biletave për Fest’ 56!

Shkruar nganë13 Dhjetor 2017

Njoftojmë publikun, se kanë dalë në shitje biletat për edicionin e 56-të të Këngës në RTSH! Ato mund t’i gjeni në sportelin e Pallatit të Kongreseve, si edhe në sportelet e Radio Tiranës dhe Televizionit Shqiptar. Festa më e madhe e muzikës shqiptare është fare pranë. Emrat e njohur të këngës, të ftuarit specialë, elementet […]

Lexo më shumë

Promovimi i këngëve të Festivalit

Shkruar nganë11 Dhjetor 2017

Një nga risitë e Festivalit të 56-të të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar, është ballafaqimi i këngëve konkuruese me publikun, përpara se të prezantohen në netët live në datat 21,22,23 dhjetor. Përveç RTSH-së në kanalin zyrtar, kanalin e RTSH-së në youtube, dhe faqen zyrtare të Festivalit në facebook, disa prej radiove dhe televizioneve muzikore më […]

Lexo më shumë

Riccardo Cocciante në Fest’ 56!

Shkruar nganë11 Dhjetor 2017

Teksa na ndajnë 10 ditë nga Festivali i 56-të i Këngës në RTSH, organizatorët konfirmojnë lajmin se Ricardo Cocciante, kantautori i njohur italian do të jetë i ftuari i nderit në Natën e Parë të Festivalit. “Do të jetë në Natën e Parë të Festivalit të 56-të Ricardo Cocciante, krijuesi i dhjetra melodive dhe refereneve […]

Lexo më shumë

Fest ’56, gati 22 këngët e garës

Shkruar nganë5 Dhjetor 2017

Bashkë me dhjetorin vjen edhe edicioni i 56-të i Këngës në RTSH, që tashmë gjendet në fazën e tij përfundimtare. Sapo kanë përfunduar klipet prezantuese për të njëzet e dy këngët e garës muzikore më të madhe në vend, të cilat këtë vit do të jenë të aksesueshme në faqen zyrtare të Radio Televizionit Shqiptar, […]

Lexo më shumë

Ana Kodra përfaqëson Shqipërinë në Festivalin Europian të Këngëve për Fëmijë

Shkruar nganë22 Nëntor 2017

Këngëtarja 10-vjeçare Ana Kodra gjendet këto ditë mes parapërgatitjeve për të përfaqësuar Shqipërinë në Festivalin Europian të Këngëve për Fëmijë: Junior Europian Song Contest, që do të zhvillohet në Tbilisi të Gjeorgjisë pas pak ditësh, në 26 nëntor. Kënga e saj me mesazh për mjedisin: “Mos ma prekni pemën” e kompozuar nga Kristi Popa e […]

Lexo më shumë

Fest 56, rikthim i elitës së muzikës së lehtë shqiptare

Shkruar nganë17 Nëntor 2017

Festivali i 56-të i Këngës në Radio Televizionin Shqiptar, pritet të riktheje elitën e artit dhe të kulturës shqiptare. Në skenën gjigante të Pallatit të Kongreseve, do të ngjiten për të interpretuar emrat më në zë të muzikës shqiptare, që kanë bërë historinë e këtij festivali. Por jo vetëm kaq. Organizatorët kanë menduar që performanca […]

Lexo më shumë

Rikthehen të mëdhenjtë e muzikës, shpallen finalistët e Festivalit të 56-të të Këngës në RTSH

Shkruar nganë14 Nëntor 2017

Mes 70 këngëve që kanë aplikuar për tu ngjitur në skenën e Festivalit të 56-të të Këngës në RTSH, komisioni ka përzgjedhur 22 Finalistet të denja për të mbërritur tek publiku. Komisioni prej 5 anëtarësh në përbërje të të cilit janë Markelian Kapidani, Luan Zhegu, Ben Andoni, Sokol Marsi, Edmond Rapi ka përcaktuar fitues këta […]

Lexo më shumë

Eurosong 2017 – Ja kur do të performojë përfaqësuesja shqiptare

Shkruar nganë31 Janar 2017

Me logon “Celebrate diversity” (Festojmë ndryshimin), Festivali Europian i Këngës ka përcaktuar tashmë edhe renditjen e shteteve pjesëmarrëse për në dy gjysmëfinalet e edicionit të ketij viti, i cili do të mbahet në Kiev të Ukrainës. Nga shorteu i hedhur paraditen e kësaj të marte nga organizatorët e festivalit, Shqipëria renditet e shtata në natën […]

Lexo më shumë

festivali, 55, finalistet, fest 55, nata finale.jpg

Këta janë finalistët e Fest’ 55!

Shkruar nganë23 Dhjetor 2016

Këta janë 14 finalistët e natës së tretë të Festivalit të Rtsh:   1. Lindita Halimi 2. Yll Limani 3. Flaka Krelani 4. Genc Salihu 5. Naim Bunjaku (Xuxi) 6. Lorela 7.Grupi Lynx 8. Rezarta Smaja 9. Agnesa Cavolli dhe Fabiola Agalliu 10.Edea Demaliaj 11.Franc Koruni 12.Dilan Reka 13. Orges Toce 14. Xhesika Polo

Lexo më shumë

RTSH: Starton sonte edicioni i 55-të i Festivalit të Këngës

Shkruar nganë21 Dhjetor 2016

Një mbrëmje e shënuar do të jetë sonte. Radiotelevizioni Shqiptar starton edicionin e 55-të të Festivalit të Këngës në Radiotelevizionin Shqiptar, kompeticionit më të rëndësishëm të muzikës së lehtë shqiptare. Orë pas ore, minutë pas minuti, gongu pritet të bjerë për 24 konkurrentët e festivalit traditë, për surprizat e përgatitura që pritet të zbulohen gjatë […]

Lexo më shumë

Shfaq më shumë